Aktivitetet

 

VIZITA ZYRTARE NĖ TIRANĖ/ SHQIPĖRI (13-15 MAJ 2013)
Konferenca Ndėrkombėtare “Improving Performance in Emerging Economies”

Nga data 13-15 maj 2013,nė kryeqytetin e Republikės sė Shqipėrisė, nė Tiranė, ėshtė mbajtur konferenca ndėrkombėtare pėr menaxhimin e kompanive regjionale tė ujit me titull “Improving Performance in Emerging Economies”

Kjo konference ėshtė organizuar nga Shoqata e Ujėsjellės Kanalizimeve tė Shqipėrisė SHUKALB sė bashku me Shoqatėn Ndėrkombėtare tė Ujit (IWA), me ē’rast ne si Rregullator kemi qenė tė ftuar tė marrim pjesė nė kėtė konferencė, si dhe tė paraqesim pėrvojėn e sfidat me tė cilat ėshtė ballafaquar sektori i ujit nė Kosovė, me anė tė prezantimeve.

Pjesėmarrės nė kėtė konferencė nga Zyra Rregullatore pėr Ujėsjellės dhe Kanalizim ZRRUK , kanė qenė:

Raif Preteni           Drejtor i ZRRUK,
Sami Hasani         Udhėheqės i Departamentit pėr Financa dhe Tarifa Rregullatore,
Vehbi Duraku        Analist pėr asete dhe investime kapitale.
Lule Aliu               Zyrtare pėr Marrėdhėnie me Publikun dhe AP.

 

Gjatė dy ditėve tė Konferencės (14-15 maj) morėn pjesė mbi 50 profesionistė tė ujit nga 22 vende tė ndryshme, si Anglia, Japonia, Franca, Greqia, Amerika, Holanda, Gjermania, Polonia, Bullgaria, Kosova, Kroacia, Maqedonia, Serbia, Hungaria, Rumania, Libani, Bosnjė dhe Hercegovina, Austria, Portugalia dhe Shqipėria, tė cilėt paraqitėn pėrvojat e tyre nė menaxhimin e shėrbimeve tė ujėsjellėsit dhe kanalizimit, qė vlerėsohet se do tė ndihmojė tė gjithė menaxherėt e shėrbimeve, personelit tė lartė tė shėrbimeve, konsultantė, akademikė, dhe ofruesit e Menaxhimit tė Teknologjisė pėr tė formėsuar strategjitė e ardhshme pėr njė performancė mė tė mirė.

 

Temat e prezantuara nga pėrfaqėsuesit e ZRRUK ishin: