Aktivitetet

 

Vizita nė Sh.A. Ujėsjellės Kanalizim tė Korēės/ Shqipėri dhe Amendamentimi i Ligjit NR. 03/l-086 (16-19 Maj 2013)

Me qėllim tė promovimit tė vlerave dhe praktikave tė mira tė punės nė sektorin e ujėsjellėsit dhe kanalizimit dhe Amandamentimin e Ligjit nr. 03/086, mbi ndryshimin e Rregullores sė UNMIK-ut 2004/49 mbi Veprimtarit e Ofruesve tė Shėrbimit tė Ujėsjellėsit, Kanalizimi dhe tė Mbeturinave, delegacioni i ZRRUK nė pėrbėrje tė Raif Preteni, Drejtor i ZRRUK dhe Mejreme Cėrnobregu, Kryesuese e DL&L nė ZRRUK, sė bashku me delegacionin, gjegjėsisht me komplet anėtarėt e Komisionit Parlamentar pėr Bujqėsi, Pylltari, Zhvillim Rural dhe Planifikim Hapėsinor (si Komision funksional i ZRRUK), dhe stafin e administratės sė Kuvendit tė Kosovės, kanė bėrė vizitė Ujėsjellėsit tė Qytetit tė Korēės dhe impiantit tė trajtimit tė ujėrave tė zeza nė po tė njėjtin qytet.

Nė pėrcjelljen e pėrfaqėsuesve tė Sh. A. UK tė Korēės, fillimisht kemi vizituar sektorin e furnizimit me ujė tė pijshėm, ku pjesėmarrėsit janė njoftuar nė mėnyrė tė hollėsishme dhe tė drejtpėrdrejt pėr rrugėtimin e suksesshėm tė kėsaj kompanie nga fakti se kjo Kompani ėshtė njė ndėr kompanitė mė tė suksesshme nė Shqipėri, si me furnizim me ujė pėr 24h dhe inkasim. Aty pati mjaft interesim nga anėtarėt e komisionit me pyetje konkrete pėr rregullimin praktik dhe funksionimin mė tė mirė tė kėtij sektori.
Mė pas delegacioni vizitoi impiantin pėr pėrpunimin e ujėrave tė ndotura. Aty u njoftuan nė pėrgjithėsi pėr rolin dhe rėndėsinė e kėtij impianti, rregullimin e kėtij sektori, procedurat e punės etj.

Gjatė kėsaj vizite delegacionin e ka shoqėruar Komisionari i Entit Rregullator tė Ujit nga Shqipėria, z. Altin Ukaj, me tė cilin ėshtė biseduar rreth ligjit me tė cilin funksionon ky Rregullator, dhe janė marrė praktikat e mira qė mund tė jenė tė dobishme pėr rregullatorin tonė.

Nė mėnyrė intensive dhe mėnyrė dinamike ėshtė punuar nė amandamentimin e Ligjit tė ZRRUK.

 Pjesėmarrėsit:

1. Nait Hasani - Kryetar i Komisionit,
2. Liburn Aliu - Nėnkryetar i Komisionit,
3. Rasim Demiri- Nėnkryetar i Komisionit,
4. Nijazi Idrizi - Anėtarė i Komisionit,
5. Salih Morina - Anėtarė i Komisionit,
6. Afėrdita Berisha-Shaqiri - Anėtare e Komisionit,
7. Sevdije Lama - Anėtare e Komisionit,
8. Ismet Krasniqi - Sekretari i Kuvendit,
9. Xheladin Hoxha - Drejtor i Seksionit tė Komisioneve nė Departamentin Ligjor,
10. Bajram Badivuku - Koordinator i Komisionit,
11. Ylber Sherifi - Zyrtar i Lartė (nga Kuvendi),
12. Flamur Hyseni- Ekspert Ligjor (i emėruar nga Kuvendi),
13. Raif Preteni - Drejtor i ZRRUK,
14. Mejreme Cėrnobregu - Kryesuese e Dep. pėr Ligj & Licenca.