Aktivitetet

 

Pjesėmarja nė 15 Vjetorin e krijimit tė Entit Rregullator tė Ujit tė Shqipėrisė dhe prezantimi i Raportit tė Performancės sė shoqėrive ujėsjellės kanalizime pėr vitin 2012

Me ftesėn e Entit Rregullator tė Ujit nė Shqipėri (ERRU), njė delegacion nga Zyra Rregullatore e Ujėsjellėsit dhe Kanalizimeve(ZRRUK) nga Kosova, nė krye me z. Raif Preteni, Drejtor i ZRRUK, z. Qamil Musa, Kryesues i Departamentit tė Performancės, si dhe zonjė Albana Abazi, Analiste e Performancės Operative, kanė marrė pjesė nė takimin vjetor tė organizuar nga ERRU me rastin e Publikimit tė Raportit tė Performancės pėr Shoqėritė e Ujėsjellės-Kanalizimeve tė Shqipėrisė. Njėkohėsisht nė kėtė takim ėshtė shėnuar edhe 15 vjetori i themelimit tė Entit Rregullator tė Ujit.


Fillimisht, Anėtarėt e Komisionit tė ERRU dhe Kryetari z. Dervishi, kanė paraqitur fjalėt e tyre pėrshėndetėse, pėrderisa nė emėr tė ZRRUK, tė pranishmit i ka pėrshėndetur Drejtori, i cili fillimisht ka vėnė theksin nė rėndėsinė e procesit tė ‘Monitorimit tė Performancės dhe Vlerėsimit Krahasues’, pėr pėrmirėsimin e shėrbimeve tė Ujit. Ai po ashtu potencojė, faktin e rėndėsishėm tė bashkėpunimit tė mirė nė mesė tė dy institucioneve.


Temė boshte e kėtij takim ishte: “Prezantimi i rezultateve tė performancės pėr Shoqėritė e Ujėsjellės-Kanalizimeve tė Shqipėrisė pėr vitin 2012, me ē’rast nė fund tė takimit nga ERRU, janė shpėrndarė mirėnjohje pėr shoqėritė e ujėsjellės -kanalizimeve, tė cilat kanė arritur performancėn mė tė mirė nė vitin 2012 si dhe pėr shoqėritė tė cilat kanė shėnuar pėrmirėsimet mė tė mira nė vitin 2012, nė raport me vitin 2011.


Gjatė kohėzgjatjes sė qėndrimit nė Shqipėri, pėrfaqėsuesit e ZRRUK, kanė realizuar edhe njė takim me Komisionin e ERRU, Z. Avni Dervishi, Kryetar, Arijan Jovanin si dhe Altin Uka, Anėtar tė Komisionit, me ē’rast ėshtė biseduar pėr avancimin e mėtejmė tė bashkėpunimin. Nga tė dy palėt ėshtė kėrkuar bashkėpunimi edhe mė i thellė, sidomos nė lidhje me praktikat e Monitorimit tė Performancės tė udhėhequr nga tė dy institucionet respektive.