Aktivitetet

 

Pjesėmarrja nė ceremoninė e prezantimit tė Raportit tė Performancės sė shoqėrive ujėsjellės kanalizime pėr vitin 2013/Tiranė 29-31 tetor 2014


Me ftesėn e Entit Rregullator tė Ujit nė Shqipėri (ERRU), njė delegacion nga Zyra Rregullatore e Ujėsjellėsit dhe Kanalizimit (ZRRUK) nga Kosova, nė krye me z. Raif Preteni, Drejtor i ZRRUK, z. Qamil Musa, Kryesues i Departamentit tė Performancės, znj. Jasmina Osmani, Analiste e Performancės Financiare, si dhe znj. Lule Aliu, Zyrtare pėr M.P&A.P, kanė marrė pjesė nė takimin vjetor tė organizuar nga ERRU, me rastin e Publikimit tė Raportit tė Performancės pėr Shoqėritė e Ujėsjellės-Kanalizimeve tė Shqipėrisė, pėr vitin 2013.

Fillimisht, Kryetari i ERRU z. Dervishi me njė fjalė rasti pėrshėndeti tė pranishmit, pėrderisa nė emėr tė ZRRUK, tė pranishmit i ka pėrshėndetur Drejtori, i cili fillimisht ka vėnė theksin nė rėndėsinė e procesit tė ‘Monitorimit tė Performancės dhe Vlerėsimit Krahasues’, pėr pėrmirėsimin e shėrbimeve tė Ujit.

Temat kryesore e kėtij takim ishin: Veprimtaria e ERRU, Metodologjia e vlerėsimit tė Performancės, Analiza e treguesve operativė tė Performancės, Analiza e treguesve ekonomik tė Performancės, si dhe ecuria e Sektorit gjatė vitit 2013, konkluzionet dhe perspektivat pėr tė ardhmen. Nė fund tė takimit nga ERRU janė shpėrndarė mirėnjohje pėr shoqėritė e ujėsjellės -kanalizimeve, tė cilat kanė arritur performancėn mė tė mirė nė vitin 2013, si dhe pėr shoqėritė tė cilat kanė shėnuar pėrmirėsimet mė tė mira nė vitin 2013 krahasuar me vitin 2012.

Gjatė kohėzgjatjes sė qėndrimit nė Shqipėri, pėrfaqėsuesit e ZRRUK, kanė realizuar edhe njė takim me Kryetarin e ERRU, Z. Avni Dervishi, si dhe me Komisionerėt. Nga tė dy palėt ėshtė kėrkuar bashkėpunimi edhe mė i thellė, si dhe ėshtė dakorduar qė tė realizohet njė vizitė nė ZRRUK, nga ana e ERRU, pėr tu njoftuar mė pėr sė afėrmi me punėn dhe angazhimet e ZRRUK.