Aktivitetet

 

Takim i pėbashkėt midis ZRRUK dhe ERRU, Ohėr 2014


Nga data 28-31 maj 2014, nė Ohėr/Maqedoni, ėshtė mbajtur takimi i pėrbashkėt me Entin Rregullator tė Ujit nga Shqipėria, duke u bazuar nė Memorandumin e Bashkėpunimit.

ZRRUK pėrfaqėsohej nga Drejtori, Z. Raif Preteni dhe njė pjese e stafit, ndėrsa ERRU pėrfaqėsohej nė kėtė takim nga Kryetari, Z. Avni Dervishi dhe njė grup nga stafi .

Takimi dy ditor ka qenė i fokusuar nė bashkėbisedime, pėr sfidat e pėrbashkėta (pikat dhe ngjashmėritė), principet bazė, llogaridhėnia, efektiviteti, gjėrat qė janė realizuar, problematikat qė kanė dalė, si dhe mundėsia e pėrbashkėt pėr gjetjen e zgjidhjeve.

Temat e diskutimit u fokusuan nė:

- Aspektet ligjore;Formimi i KKK-ve dhe efektiviteti i tyre; Licencimi i Kompanive dhe revokimi i Licencės; Ēėshtja e paushallit dhe ujėmatėsve; Raporti i Performancės/auditimi i tė dhėnave; Tarifat e shėrbimit etj.


Konkluzion:
Nga takimet e zhvilluara u konkludua se pėrkundėr dallimeve tė cilat ekzistojnė nė mėnyrėn e organizimit tė Kompanive tė ujit nė Kosovė dhe Shqipėri, ZRRUK dhe ERRU kanė pika tė pėrbashkėta dhe takimet e tilla janė nė funksion tė avancimit tė aktiviteteve rregullatore, duke marrė parasysh kėmbimin e pėrvojave mė tė mira tė dy rregullatorėve. U shpreh dėshira qė takimet e tilla tė vazhdojnė edhe nė tė ardhmen.