Komunikatė pėr shtyp: PN 03/14 , Prishtinė, 29 Dhjetor 2014

 

Zyra Rregullatore pėr Ujėsjellės dhe Kanalizim, aprovoi ngritjen e tarifave
volumetrike tė shėrbimeve publike tė ujit te 5 nga 7 Kompani Regjionale tė Ujėsjellėsit pėr vitin 2015 dhe pėrcaktoi metodologjinė e rishikimit tė rregullt tė tyre pėr vitet 2016 dhe 2017

 

Pas inicimit tė procesit pėr rishikim tė tarifave tė pėrmbyllura tė procesit rregullatorė tė tarifave pėr shėrbimet e ujit tė vitit 2012–2014 dhe pranimit tė aplikacioneve pėr rishikim tė tarifave tė periudhės tarifore 2015-2017 nga tė gjitha Kompanitė Regjionale tė Ujėsjellėsit (KRU), tė licencuara nga Zyra Rregullatorė pėr Ujėsjellės dhe Kanalizim (ZRRUK) e Kosovės, kemi marr nė shqyrtim pėr analiza dhe vlerėsim tė tė dhėnave tė parashtruara nė Biznes Planet Rregullatore tė ēdo njėrės nga to dhe kemi arrit tė konkludojmė se ka arsye tė bazuara pėr tė bėrė ngritjen e ekuilibruar tė tarifave volumetrike nė 5 KRU nga 7 sosh sa kanė aplikuar.

Tarifat volumetrike tė vitit 2014 do tė ngritėn pėr nga 0.01 €/m3 nė vitin 2015 te 5 KRU, me mundėsi rishikimi pėr to dhe 2 tė tjerat pėr pėrshtatje me lėvizjet inflatore nė vend gjatė tė njėjtit vit dhe gjatė viteve pasuese 2016 dhe 2017, duke marr parasysh edhe aspektet e performancės dhe efiēencės sė kompanisė etj.

Ngritja e tarifave volumetrike tė shėrbimeve publike tė ujit pėr nga 0.01 €/m3 do ti ngarkojė faturat e shėrbimeve tė ujit qė ofrohen nga; KRU “Prishtina” sh. a. Prishtinė, KRU “Hidroregjioni Jugor” sh. a. Prizren, KRU “Radoniqi” sh. a. Gjakovė, KRU”Hidrodrini” sh. a. Pejė dhe KRU “Bifurkacioni” sh. a. Ferizaj, pėr shėrbimet e ofruara pėr tė dy grupimet e konsumatorėve tė klasifikuar si grupime tė Konsumatorėve Shtėpiakė (bashkėsitė familjare) dhe tė Konsumatorėve Jo-Shtėpiakė (komercial-industrial dhe Institucionet).

Tarifat e reja do tė fillojnė tė aplikohen nga 1 Janari gjer me 31 Dhjetor 2015, me mundėsi rishikimi eventual pėr pėrshtatje tė theksuara me lėvizjet inflatore nė vend.

Ngritja e tarifave volumetrike pėr 5 KRU pėr vitin 2015 mund ti atribuohet ngritjes sė shpenzimeve tė drejtpėrdrejta tė operimit, pasi qė kemi pas ngritje tė tarifės sė energjisė elektrike dy herė radhazi gjatė vitit 2014.

Njėherit, duhet theksuar se gjatė vitit 2014 nuk ka pas ngritje tė tarifave tė shėrbimit (janė aplikuar tarifat e vitit 2013) te kėto kompani nė kėto regjione; Prishtinė, Pejė, Mitrovicė, Ferizaj dhe Gjilan.
Mesatarja e tarifės sė aplikueshme nė nivel tė vendit pėr 7 regjionet ku ky shėrbim ėshtė i rregulluar nga aspekti ekonomik pėr konsumatorėt shtėpiakė ėshtė 0.42 €/m3 dhe pėr konsumatorėt jo-shtėpiakė 0.87 €/m.

Ky proces tariforė ėshtė pjesė e procesit rregullatorė tė tarifave 2015-2017, tė pėrcaktuar mbi bazėn e Biznes Planeve Rregullatore tė prezantuara nga Kompanitė Regjionale tė Shėrbimeve tė ujit nė gjysmėn e dytė tė vitit 2014, si dhe politikave rregullatore tė kėtyre shėrbimeve tė aprovuar nga ZRRUK.

Tė dhėnat tjera pėr tarifa sipas Urdhėresave Tarifore tė Shėrbimit tė viteve 2015-2017 mund ti gjeni nė ueb faqen tonė; www.wwro-ks.org, Tarifat, Tarifat e shėrbimit, Urdhėresat tarifore, Tarifat e shėrbimit tė ujit pėr vitet 2015 - 2017, Urdhėresat Tarifore tė KRU-ve pėr vitin 2015.

Interesimit tuaj pėr sqarim tė ēdo ēėshtje qė mund tė jetė me interes pėr Ju dhe publikun do ti pėrgjigjemi nė ēdo kohė.