Komunikatė pėr shtyp: PN 16/13   Prishtinė, 08.07.2013

 

ZYRA RREGULLATORE PĖR UJĖSJELLĖS DHE KANALIZIM (ZRRUK), PUBLIKOI RAPORTIN VJETOR TĖ PERFORMANCĖS 2012, PĖR KOMPANITĖ RAJONALE TĖ UJĖSJELLĖSVE NĖ KOSOVĖ

Sot nė Prishtinė, nė njė takim ceremonial, Zyra Rregullatorė pėr Ujėsjellės dhe Kanalizim (ZRRUK), publikisht prezantoi: Rezultatet e vlerėsimit tė performancės sė 7 Kompanive Rajonale te Ujėsjellėsve (KRU), si dhe promovoi publikimin e Raportit Vjetor tė Performancės. Raporti i vlerėsimit tė performancės pėr kompanitė e furnizimit me Ujėsjellės dhe Kanalizim, si dhe Shitjes sė Ujit me Shumicė nė Kosovė pėr vitin 2012, ėshtė i shtati nė njė seri raportesh tė publikuara nga ZRRUK.

Nė kėtė takim, pėrveq pėrfaqėsuesve tė KRU, tė IKSHPK, tė Donatorėve etj., ishin edhe Ministri i MZHE, z. Fadil Ismajli dhe Kryetari i Komisionit Parlamentar pėr Bujqėsi, Pylltari, Mjedis e Planifikim hapėsinor, z. Nait Hasani.

Si Ministri ashtu edhe Kryetari i Komisionit Parlamentar, me njė fjalė rasti pėrgėzuan kėtė evinement duke uruar qė Performanca e KRU nė bashkėpunim me ZRRUK tė pėrmirėsohet nė vazhdimėsi.

“Monitorimi i performancės, si dhe informimi i publikut pėr performancėn e punės sė Ofruesve tė shėrbimeve tė ujit nė Kosovė, ėshtė njė mekanizėm rregullator i cili ka pėr qėllim pėrmirėsimin e performancės sė kompanive dhe njėkohėsisht tė siguroj dhe informoj konsumatorėt, se janė duke marrė pėrfitimet nė shėrbime pėr parat qė kanė paguar”,- tha Z. Raif Preteni, Drejtor I ZRRUK.
Meqenėse KRU veprojė nė kushte tė monopolit tė plotė nė zonat e tyre respektive tė shėrbimit, pėrdorimi i vlerėsimit krahasues ėshtė pare i nevojshėm pėr tė nxitur konkurrencėn, tė pėrcaktojė ngecjet dhe progresin e bėrė nė kėtė sektor ne menyre qe tė lejojė palėt e ndryshme (pale tė e interesit), pėr tė planifikuar ndėrhyrjet e duhura me qellim te permiresimit te performances se kompanive individualish si dhe te sektorit te sherbimeve te ujit ne pergjithesi. Nė kėtė mėnyrė ēdo KRU ėshtė e motivuar pėr tė pėrmirėsuar performancėn e saj nė raport me performance e saj tė mėparshme, si dhe tė bėjė punėn e sajė mė mirė se kompanitė e tjera si motra ne vende.
Performanca e pėrgjithshme e KRU, nė vitin 2012 ėshtė mė e pėrmirėsuar nė raport me vitin 2011. Pėrmirėsimi ėshtė evident nė tė dyja shėrbimet (furnizim me ujė dhe shėrbime tė ujėrave tė zeza), sidomos pėrmirėsimi ėshtė mė i theksuar tek performanca financiare gjegjėsisht profitabiliteti dhe vetėm pakė, ėshtė pėrmirėsuar shkalla e arkėtimit.

Z Preteni, po ashtu tha: “Edhe pėrkundėr se Performanca e KRU ėshtė pėrmirėsuar nė disa aspekte, ajo ende ėshtė shumė larg asaj qė ne do tė dėshironim. Pra, ajo nuk ėshtė e pėrmirėsuar nė nivel tė kėnaqshėm dhe nė nivelin me tė cilin jemi dakorduar me ofruesit e shėrbimeve. Ne jemi tė brengosur pėr nivelin aktual tė efiēencės komerciale (normėn e arkėtimit) e cila ėshtė nė nivel tė pa-kėnaqshėm, ende 30% e borxheve pėr shėrbimet e ofruar nuk mund tė mblidhen. Ne po ashtu nuk mund ta pranojmė si tė arsyeshėm njė nivel kaq tė lartė tė Ujit tė pa faturuar(UPF) me tė cilėn ballafaqohen tė gjitha KRU, ende 60% e ujit tė furnizuar nuk mund faturohet, kjo shkakton humbje tė tė ardhurave pėr kompanitė, rritje tė kostove tė prodhimit, si dhe krijon vėshtirėsi nė furnizim tė rregullt me ujė. Ne nuk jemi tė pajtuar as me nivelin e shpenzimeve tė investimeve kapitale, programi i investimeve kapitale i paraparė nga KRU nė planet e tyre tė bizneseve, njė pjesė e konsiderueshme nga tė cilat janė mbuluar me tarifa, ėshtė shumė i ulėt”.

Mė tej z. Preteni shtoji se ky ka qenė njė vit, ku konform kompetencave ligjore, ZRRUK ėshtė angazhuar qė konsumatorėt tė kenė njė faturim tė saktė tė bazuar nė leximin e rregullt tė ujėmatėsve, dhe pėr kėtė kanė:

(i) kėrkuar nga KRU, qė tė gjithė konsumatorėt tė pajisen me ujėmatės funksional,
(ii) aprovuar procedurat dhe listat me mesataret e ngarkesave, pėr konsumatoret tė cilėt faturohen nė mėnyre paushall deri nė vendosjen e ujėmatėsit, tė cilat janė jo diskriminuese dhe njėkohėsisht stimulues pėr ti shtyrė konsumatorėt pėr ti vendosur ujėmatėsit,
(iii) realizuar inspektime pėr tė konstatuar rregullshmėrinė e leximit dhe faturimit dhe pėr kompanitė tė cilat kanė pasur parregullsi kemi shqiptuar gjoba,
(iv) vendosur qė leximi i ujėmatėsve tė bėhet nė baza mujore,
(v) kėrkuar qė nė ndėrtesa kolektive, nė tė cilat nuk ka mundėsi teknike tė vendosjes sė ujėmatėsve individual, faturimi tė bėhet nė bazė tė ujėmatėsit tė pėrbashkėt dhe nė pėrputhje me mėnyrėn e paraparė ligjore,
(vi) pėrfunduar inspektime tė rregullshmėrisė sė faturimit nė ndėrtesa kolektive dhe pėr parregullsitė e konstatuara, kemi kėrkuar nga KRU, tė bėhen korrigjimet e duhura.

ZRRUK po ashtu ka vendosur objektiva afatgjate me synim pėr tė arritur kompaninė ideale, e cila pasqyron sigurimin e nivelit tė shėrbimit te krahasuar me njė performancė moderne tė shėrbimeve efikase dhe funksionale tė furnizimit me ujė.

ZRRUK synon Kompaninė e cila ka furnizim me ujė 24h, pėrputhshmėri tė plotė tė cilėsisė me parametrat e standardeve vendore, presion adekuat nė rrjet dhe brenda parametrave ligjore dhe njėkohėsisht tė kėtė performancė tė lartė komerciale dhe kosto efiēente, prandaj edhe insistojmė shumė qė KRU ti realizojnė objektivat afat shkurta tė vendosur pėrmes proceseve tarifor tė cilat janė garantuese se ne do ti arrimė objektivat madhore.

“Ne jemi tė bindur dhe do tė punojmė shumė pėr ti bindur edhe tė tjerėt (Ofruesit e shėrbimeve), se konsumatorėt tė cilėt janė pėrfituesit e shėrbimeve tė tyre, meritojnė vlerė nė shėrbime cilėsore pėr paratė qė paguajnė dhe pėr kėtė arsye, ZRRUK do tė zbatoj me vendosmėri pėrgjegjėsit ligjore dhe institucionale duke luajtur njė rol kyē nė kėtė drejtim” - shtoi pėr fund Z. Preteni.

Meqenėse ZRRUK ka konstatuar se Performanca e pėrgjithshme e KRU-ve nė vitin 2012 ėshtė mė e pėrmirėsuar nė raport me vitin 2011, ndau ēmime pėr:
1. KRU ‘Hidrodrini’ sh.a. Pejė, si Kompania me Performancėn mė tė mirė nė vitin 2012, si dhe pėr
2. KRU ‘Prishtina’ sh.a. Prishtinė, si Kompania e cila ka pasur pėrmirėsimet mė tė mėdha nė vitin 2012, nė raport me vitin 2011.

Tė dhėnat tjera pėr Raportin e Performancės tė vitit 2012, mund ti gjeni nė ueb faqen tonė; www.wwro-ks.org