Komunikatė pėr shtyp: PN 02/14 , Prishtinė 03.09.2014

 

10 VJETORI I THEMELIMIT TĖ ZRRUK, SI DHE PUBLIKIMI I RAPORTIT VJETOR TĖ PERFORMANCĖS PĖR VITIN 2013, PĖR SHTATĖ KOMPANITĖ RAJONALE TĖ UJĖSJELLĖSIT


Sot nė Prishtinė, nė njė takim ceremonial, Zyra Rregullatorė pėr Ujėsjellės dhe Kanalizim (ZRRUK), shėnoi 10 vjetorin e themelimit tė saj, si dhe publikisht prezantoi, rezultatet e vlerėsimit tė performancės sė 7 Kompanive Rajonale te Ujėsjellėsve (KRU). Me kėtė rast po ashtu eshte bere publikimi i Raportit te tete Vjetor tė Performancės. pėr kompanitė e furnizimit me Ujėsjellės dhe Kanalizim, si dhe Shitjes sė Ujit me Shumicė nė Kosovė pėr vitin 2013.

Drejtori I ZRRUK, Z. Preteni, theksoi se Zyra Rregullatore pėr Ujėsjellės dhe Mbeturina si autoritet pėrgjegjės pėr rregullimin ekonomik tė ndėrmarrjeve publike tė ujit dhe mbeturinave ėshtė themeluar nė nėntor tė vitit 2004 (pėrmes Rregullores 2004/49) nė kuadėr tė reformave tė ndėrmarra nga institucionet vendore (2003-2008), pėr tė reformuar sektorėt e kėtyre shėrbimeve. Qellim kryesore i instalimit tė rregullatives ekonomike pėrveē tjerash ka qenė edhe krijimi i ndėrmarrjeve tė qėndrueshme financiarisht, ngritja e llogaridhėnies dhe transparencės, si dhe ngritjen e efiēencės pėrmes zbatimit efektiv tė mbikėqyrjes rregullatore.

“Gjatė kėtyre 10 viteve tė funksionimit, Zyra Rregullatore pėr Ujėsjellės dhe Kanalizim ka arritur tė faktorizohet tėrėsisht nė sektorin e shėrbimeve tė ujit. Zbatueshmėria efektive e pėrgjegjėsive institucionale nga ana e saj, ka bėrė qė ky institucion tė jetė shtylla kryesore e zhvillimit tė KRU dhe sektorit tė shėrbimeve tė ujit nė pėrgjithėsi” potencoi Z. Preteni.

ZRRUK gjatė kėsaj periudhe tė funksionimit ka siguruar mbėshtetjen dhe bashkėpunimin e shkėlqyeshėm si nga Ofruesve e Shėrbimeve, Institucioneve vendore e sidomos te Agjencioneve zhvillimore ndėrkombėtare te angazhuar ne vendit tone. Prandaj nė shenjė mirėnjohje per kontributin dhe pėrkrahjen, me rastin e 10 vjetorit tė themelimit tė ZRRUK, u ndanė mirėnjohje pėr:
  • Z. Afrim Lajēi, pėr Kontributin e dhėnė nė themelimin dhe zhvillimin institucional tė Zyrės Rregullatore pėr Ujėsjellės dhe Kanalizim.

  • Zyrės pėr Bashkimin Evropian, pėr mbėshtetjen dhe forcimin institucional ndaj ZRRUK.

  • Zyrės Zvicerane pėr Bashkėpunim nė Kosovė (SCO), pėr mbėshtetjen dhe forcimin institucional ndaj ZRRUK.

  • Entit Rregullator tė Ujit nga Shqipėria (ERRU), pėr bashkėpunim tė palodhshėm ndėrinstitucional nė fushėn e rregullimit tė shėrbimeve tė furnizimit me ujė.

  • KRU-ve, pėr bashkėpunim dhe pėrkrahje.

Ne pjesėn e dytė tė kėtij takimi ėshtė prezantuar njė pėrmbledhje e shkurtėr e performancės sė sektorit te shėrbimeve tė ujit pėr periudhėn (2009-2013), si dhe performancės individuale te shtatė KRU-ve nė vitin 2013/2012. Sa i pėrket sektorit te shėrbimeve tė ujit u tha se ai nė pėrgjithėsi ėshtė mė i pėrmirėsuar nė vitin 2013 nė krahasim me vitin 2009 por ende ėshtė larg nivelit tė dėshiruar dhe tė synuar. Pėrderisa efiēenca e faturimit dhe arkėtimit ka shėnuar pėrmirėsime graduale, trendet pėrmirėsuese mė evidente janė shėnuar tek mbulueshmėria me shėrbime tė ujėsjellėsit dhe kanalizimit. Po ashtu edhe shpenzimet pėr investime kapitale nė sektorin e shėrbimeve te furnizimit me ujė dhe shėrbime tė kanalizimit vit pas viti kane shėnuar rritje. Sfiduese edhe mė tej mbetet reduktimi I Ujit te pa Faturuar (UPF) I cili aktualisht ėshtė nė nivele tė larta, ndonėse nė dy vitet e fundit ėshtė shėnuar pak pėrmirėsim. Performanca e pėrgjithshme individuale pėr shumicėn e KRU nė vitin 2013, ka qene mė e ulėt se sa nė vitin e kaluar (2012). Pėrkeqėsim ėshtė shėnuar ne shėrbimin e furnizimit me ujė dhe shėrbime tė kanalizimit. Furnizimi I rregullt me ujė dhe efiēenca financiare mbeten fushat mė sfiduese pėr shumicėn e KRU.

Z. Preteni, duke pėrgėzuar kompanitė tė cilat kanė treguar pėrmirėsim tė performancės sė tyre gjatė vitit 2013, tha ”Edhe pėrkundėr arritjes sė pėrmirėsimit tė performancės sė kompanive pėr gjatė viteve, jemi tė vetėdijshėm se ka akoma shumė punė pėr tu bėre nė pėrmirėsimin e disa prej treguesve tė performancės, prandaj ne i inkurajojmė ofruesit e shėrbimeve tė pėrqendrohen nė pėrmirėsimin e treguesve mė tė ndjeshėm siē janė ngritja e faturimit dhe arkėtimit, reduktimi i ujit tė pa faturuar, ngritja e shėrbimeve nė raportin e marrėdhėnieve me konsumatorė etj.”. Njėherėsh ai shfrytėzoj rastin qė tu sugjeroj tė gjitha palėve tė interesit nė kėtė sektor qė ti shfrytėzojnė dhe pėrdorin tė dhėnat e Raportit te performancės, si informacione shumė tė vlefshme dhe pikė referimi pėr pėrmirėsimin e vazhdueshėm tė performancės sė shėrbimeve tė ujit dhe kanalizimeve, si dhe pėr tė ndihmuar politikat e ardhshme tė lidhura me planifikimet nė sektorin e shėrbimeve tė ujit nė Kosovė.

Kėtė vit, dy ēmimet: Performanca mė e mirė gjatė vitit 2013, si dhe pėrmirėsimet mė tė mėdha te performancės nė vitin 2013 krahasuar me vitin 2012, iu ndanė KRU ‘Radoniqi’ Sh.A. Gjakovė.

Tė dhėnat tjera pėr Raportin e Performancės tė vitit 2013, mund ti gjeni nė ueb faqen tonė; www.wwro-ks.org