Komunikatė pėr shtyp: PN 01/16 , Prishtinė. 01 Qershor 2016

 

Autoriteti Rregullator pėr Shėrbime tė Ujit (ARRU), ripėrtėrin Licencat e shėrbimit pėr 7 Kompanitė Regjionale tė Ujit (KRU), dhe NPH ‘Iber Lepenci’

 

Sot nė Prishtinė, me njė ceremoni, Autoriteti Rregullator pėr Shėrbime tė Ujit (ARRU), nė pajtim me mandatin e vet ligjor tė bazuar nė Ligjin Nr. 05/L-042, bėri Pėrtėritjen e Licencave tė Shėrbimit pėr shtatė Kompanitė Regjionale tė Ujit, tė cilat ofrojnė shėrbimet e ujėsjellėsit dhe kanalizimit, si dhe pėr kompaninė e cila kryen shėrbimet e furnizimit tė ujit me shumicė. Licencimi i kėtyre kompanive janė tė vlefshme pėr afat 2-vjeēar, duke filluar nga data 01 qershor 2016.

Kompanitė e licencuara janė:


• KRU ‘Prishtina’ sh.a., Prishtinė
• KRU ‘Hidrodrini’ sh.a., Pejė
• KRU ’Radoniqi’ sh.a., Gjakovė
• KRU ‘Bifurkacioni’ sh.a., Ferizaj
• KRU ‘Hidromorava’ sh.a., Gjilan
• KRU ‘Mitrovica’ sh.a., Mitrovicė
• KRU ‘Hidroregjioni Jugor’ sh.a.,Prizren
• Ndėrmarrja Publike Hidro-Ekonomike ‘Ibėr-Lepenc’ sh.a., Prishtinė.

Nė kėtė ceremoni, pėrpos pėrfaqėsuesve tė kompanive publike tė licencuara, mori pjesė edhe Kryetarja e Komisionit Parlamentar pėr Bujqėsi, Pylltari, Mjedis dhe Planifikim Hapėsinor znj. Duda Balje ,e cila me njė fjalė rasti pėrshėndeti tė pranishmit, dhe shprehu gatishmėrinė qė pėrmes ARRU t’i japė pėrkrahje KRU-ve aty ku mundet duke bashkėpunuar mė ngushtė.

Drejtori i ARRU, z. Raif Preteni, fillimisht pėrshėndeti tė pranishmit: “Licencimi i kompanive tė ujit ėshtė njė ndėr funksionet mė tė rėndėsishme tė procesit rregullator tė cilin e zbaton ARRU, pėr faktin se me licencim veprimtaria e kėtyre kompanive vendoset nė suaza tė rregullimit ligjor, duke iu nėnshtruar kushteve dhe standardeve tė pėrcaktuara me kornizėn rregullatore. Pas shqyrtimit tė aplikacioneve dhe gjithė dokumentacionit tė kėrkuar, ARRU ka vendosur pėr tė ripėrtėritur licencat duke filluar nga data e sotme 01.06.2016 pėr shtatė KRU-tė dhe N.H. “Iber Lepenci”. Nė krahasim me periudhat paraprake tė licencimeve, licencat kėsaj radhe do tė jenė mė afatshkurtra – licencat janė tė vlefshme deri me 10.09.2018. Arsyeja kryesore pėr kėtė afat tė licencės ėshtė afati i vlefshmėrisė sė Vendime tė Ministrisė sė Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, pėr lejimin e shfrytėzimit tė burimeve ujore. Arsye tjetėr ėshtė gjithashtu se pothuajse tė gjitha KRU-tė tanimė kanė filluar implementimin e fazės sė V-tė tė projektit tė zyrės zvicerane pėr rehabilitimin e sistemeve rurale dhe marrjes nėn menaxhim tė kėtyre sistemeve nga KRU-tė, si dhe Vendimi i Qeveris Nr, 08/18, i datės 08.06. 2011,sipas te cilit vendim Njėsitė operative te Ujėsjellėsve Komunal dhe komunat tjera tė konsolidohen nė kompanitė e licencuara Rajonale”.

Duke folur pėr rėndėsinė e Licencimit si dhe duke premtuar nė bashkėpunim, z. Preteni ndėr tė tjerat shtoi: “ARRU do tė vazhdojė tė bashkėpunojė me ju pėr tė pėrmbushur rolin e vet pėr rregullimin ekonomik tė shėrbimeve tė ujit , mbrojtjen e konsumatorėve duke siguruar qė kompanitė tė ofrojnė shėrbime cilėsore, efiēente dhe tė sigurta pėr tėrė konsumatorėt, pa lėnė pas edhe kujdesin pėr qėndrueshmėrinė financiare tė kompanive. Ndėrtimi i besimit tė konsumatorėve nė kompanitė publike tė cilat ofrojnė shėrbime vitale siē janė shėrbimet e ujit, ėshtė hapi kryesor i cili kėrkon kohė dhe mund pėr tu arritur, prandaj bashkėpunimi juaj si ofrues tė kėtyre shėrbimeve ėshtė i domosdoshėm. Suksesi arrihet vetėm pėrmes bashkėpunimit mes nesh, ndėrsa pėrfitues nga ky sukses do tė jenė qytetarėt e Kosovės, pjesė e tė cilėve jemi edhe ne tė gjithė ‘.