Komunikatė pėr shtyp: PN 15/13   Prishtinė, 01.02.2013

 

ZYRA RREGULLATORE PĖR UJĖSJELLĖS DHE KANALIZIM (ZRRUK) APROVOI
NJĖ NGRITJE TĖ PJESSHME TĖ TARIFAVE TĖ SHĖRBIMEVE PUBLIKE TĖ UJIT PĖR VITIN 2013Zyra Rregullatore pėr Ujėsjellės dhe Kanalizim nė Kosovė, ka aprovuar tarifat e reja tė shėrbimeve publike tė ujit pėr vitin 2013 me tė cilat Kompanitė Regjionale tė Shėrbimeve Publike tė Ujit do tė faturojnė konsumatorėt e shėrbyer gjatė kėtij viti.

Tarifat Volumetrike tė kėtij viti rregullatorė janė ngrit te tė dy grupimet e konsumatorėve (shtėpiakė dhe jo-shtėpiak) nė tė gjitha kompanitė publike tė shėrbimeve tė ujit, varėsisht nga kostot e tyre dhe regjionin ku operojnė.

Mesatarja e tarifave tė ngritura te konsumatorėt shtėpiakė, dhe ata jo-shtėpiak gjatė vitit 2013 nė krahasim me tarifat e tilla tė vitit 2012 janė ngritė pėr 0.02€/m3.

Tarifat e konsumatorėve shtėpiakė nėpėr regjione kanė pėsuar kėto ngritje; me nga 0.01 €/m3 janė ngrit tarifat e Regjionit tė Prishtinės, Pejės, Gjilanit dhe Ferizajt, 0.03 €/m3 ėshtė ngrita tarifa e Regjionit tė Gjakovės dhe me nga 0.04 €/m3 janė ngrit tarifat nė Regjionin e Prizrenit dhe Mitrovicės.

Ndėrsa tarifat e konsumatorėve jo-shtėpiakė nėpėr regjione kanė pėsuar kėto ndryshime; nė Regjionin e Gjilanit kemi zbritje tė tarifave tė vitit 2012 tė kėtij grupimi tė konsumatorėve pėr -0.05€/m3, nė Regjionin e Ferizajt pėr -0.01€/m3, nė Regjionin e Prishtinės nuk kemi lėvizje tė tarifave tė vitit 2012 ato mbeten tė njėjta edhe gjatė vitit 2013, nė Regjionin e Gjakovės dhe Mitrovicės kemi ngritje tė tarifės sė kėtij grupimi tė konsumatorėve pėr 0.03€/m3 dhe nė Regjionin e Prizrenit kemi ngritje prej 0.08€/m3.

Ky proces tariforė ėshtė pjesė e procesit rregullatorė tė tarifave 2012-2014, tė cilat janė pėrcaktuar mbi bazėn e Biznes Planeve Rregullatore tė prezantuara nga Kompanitė Regjionale tė Shėrbimeve tė ujit nė gjysmėn e dytė tė vitit 2011. Pėr kėtė proces rregullatorė tė tarifave kanė qenė tė pėrcaktuar caqet rregullatore pėr ēdo kompani, tė cilat ėshtė dashur tė pėrmbushin pėr ti realizuar tarifat sipas projeksioneve tė planifikuara vit pas viti.

Me procesin e pėrmbyllur tariforė 2012-2014 nė fund tė tetorit 2011, sipas caqeve tė pėrcaktuara pėr ti pėrmbush, pa i marr parasysh lėvizjet inflatore tė Indeksit tė Ēmimeve tė Konsumit nė Kosovė tė publikuar nga Agjencia e Statistikave tė Kosovės pėr periudhėn tetor/2010- dhjetor/2012, ka qenė e planifikuar ngritja mesatare e tarifave tė vitit 2013 pėr konsumatorėt shtėpiakė pėr furnizim tė ujit pėr 5.50%, ndėrsa pėr ujėra tė zeza pėr 5.58%,

Pėr shkak tė mos pėrmbushjes sė plotė tė caqeve pėr realizim tė investimeve kapitale vetanake gjatė vitit 2012, kėto tarifa kanė pėsuar njė ngritje simbolike, duke mos aplikuar normėn e plotė tė lėvizjeve inflatore, pėr periudhėn e shikuar.

Sikurse tė ishin pėrmbush objektivat e pėrcaktuar me realizim tė investimeve kapitale me financim vetanak, tarifat e kėtij viti do tė ishin dukshėm ma tė larta, por, pasi qė kompanitė kanė dėshtuar me pėrmbush nė tėrėsi njė nga objektivat e tyre kryesore, edhe tarifat pėr ngritje nuk kanė shkuar me dinamiken e paraparė.

Nė njė formė kompanitė janė ndėshkuar pėr mos realizim tė projekteve tė investimeve kapitale me financim vetanak dhe si rezultat kemi ngritje tė pėrmbajtur tė disa tarifave nė regjionet e caktuara.

Vizioni i jonė bazė i kėsaj rregullative ėshtė ta bėjmė funksional kėtė sektor pėr shėrbimet qė i ofron, pėr tu pėrgjigj detyrimeve tė veta ndaj publikut dhe pėr tė krijuar mundėsi qė konsumatorėt tė mund tė paguajnė faturat pėr shėrbimet e marra.

Tė dhėnat tjera pėr tarifa sipas Urdhėresave Tarifore tė Shėrbimit tė vitit 2013 mund ti gjeni nė ueb faqen tonė; www.wwro-ks.org.

Interesimit tuaj pėr sqarim tė ēdo ēėshtje qė mund tė jetė me interes pėr Ju dhe publikun do ti pėrgjigjemi nė ēdo kohė.