Aktivitetet

 

Pjesėmarrja nė Konferencėn Regjionale ‘Problematika Aktuale e Furnizimit me Ujė dhe Shkarkimi i Ujėrave tė Zeza’, nė Cavtat/Republika e Kroacisė, 22-26 tetor 2014


Nė organizim tė Shoqatės sė Ujėsjellėsve dhe Shkarkuesve tė Ujėrave tė Zeza tė Republikės sė Kroacisė, kanė marr pjesė njė delegacion nga ZRRUK i pėrbėrė nga Z. Raif Preteni, Drejtor dhe Z. Sami Hasani, Udhėheqės i Departamentit tė Tarifave, nė Konferencėn regjionale me temėn, “Problematika Aktuale e Furnizimit me Ujė dhe Shkarkimi i Ujėrave tė Zeza”.

Nė kuadėr tė konferencės ka qenė i organizuar; Seminari profesionale i kėsaj problematike, kahet e zhvillimit ne frymėn e anėtarėsimit tė vendit nė Bashkimin Evropian dhe pėrvojat e vendit dhe disa vendeve tjera ne uljen e kostove tė prodhimit, shembuj nga sukseset e arritura nė zvogėlimin e humbjeve ujit, tė arriturat tekniko teknologjike nė identifikimin e aseteve dhe mbikėqyrjen e funksionimit tė tyre, sikurse edhe njohja me disa nga prodhuesit kryesore tė pajisjeve dhe teknologjive tė shėrbimeve publike tė ujit, duke theksuar edhe vizitat studimore nė impiantin burimit dhe trajtimit tė ujit tė pijes tė Qytetit tė Dubrovnikut dhe atė tė trajtimit tė pjesshėm tė ujėrave tė ndotura dhe shkarkimi i tyre tė qytezės sė Cavtatit nė Republikėn e Kroacisė etj.

Temat mė kryesore kanė qenė:

1. Aktualitetit i shėrbimeve publike tė ujit nė Republikėn e Kroacisė!
2. Seminari i prezantimeve profesionale!

 

Gjatė qėndrimit nė Konferencė delegacioni ka pas rast tė takojnė shumė pėrfaqėsues kompanish tė cilėt ofrojnė shėrbimet publike tė ujit, pjesėmarrės tė tjerė tė shkencės dhe pėrfaqėsues tė ndryshėm tė kompanive me renome tė cilėt prodhojnė dhe ofrojnė pajisje tė avancuara teknologjike tė cilat e avancojnė nivelin e kėtij shėrbimi.

Nga prezantimet e pjesėmarrėsve nė kėto konference dhe simpozium shkencorė dhe nga takimet e mbajtura me pėrfaqėsues tė ndryshėm, janė marr pėrvoja tė mira, tė cilat do tė angazhohen ti implementojnė, transmetojnė me qėllim tė ndikimit te KRU-tė tė avancojnė shėrbimet e veta tė ujit dhe nė pėrgjithėsi tė ngrisin aspektet menaxheriale tė tyre pėr ta bėrė shėrbimin publik tė ujit ma tė mirė nė interes tė tė gjitha palėve tė ndėrlidhura tė sistemit.