ANKESAT E KONSUMATORĖVE

Konsumatorėt kanė tė drejtė tė parashtrojnė ankesėn tek Ofruesi i Shėrbimeve nėse mendojnė se nuk janė respektuar kushtet e Kontratės sė Shėrbimit, Kartės sė Konsumatorėve ose Rregullat e nxjerra nga ARRU.

Ofruesi i Shėrbimeve (qoftė pėr shėrbimet e ujit dhe ujėrave tė zeza) ėshtė i obliguar qė tė pėrgjigjet nė njė afat tė arsyeshėm:

  •  Brenda 10 ditė pune pėr ankesat komerciale, qė lidhen me faturimin, ndėrrimin e adresės etj.
  •  Brenda 6 orėve pėr ankesat teknike siē janė: mungesa e ujit, presioni i ulėt, shpėrthimi i gypit, kualiteti i ujit  etj.
  •  Brenda 6 orėve pėr ankesat teknike,  lidhur me ofrimin e shėrbimeve pėr grumbullimin e mbeturinave.

Nė rast se Ofruesi i  Shėrbimeve nuk iu pėrmbahet kėtyre afateve, apo nė rast se konsumatori ėshtė I pakėnaqur me pėrgjigjen e marrė, atėherė ai mund ti drejtohet  Komisionit Kėshillues tė Konsumatorėve (KKK) me ankesė nė formė tė shkruar nė njėrėn prej mėnyrave vijuese:

 

  • Nė lokalet e tė gjithė Ofruesve tė Shėrbimeve tė Ujėsjellėsit dhe Ujėrave tė Zeza – te Shėrbimet e Konsumatorėve nė kutinė e posaqme tė dedikuar pėr ankesa qė iu drejtohen KKK-ve;
  • Nė adresė tė ARRU-sė:  Rr. Ali Pashė Tepelena, nr.01 Prishtinė, Kosovė
  • Pėrmes postės elektronike: info@arru-rks.org

KKK do tė shqyrtojė ankesėn dhe nė afat tė arėsyeshėm ti rekomandojė ARRU-sė zgjidhjen e ēėshtjes.