Vizioni dhe Misioni

 

Vizioni

“Shėrbime cilėsore, tė sigurta dhe efiēente tė shėrbimeve tė ujit, pėr tė gjithė konsumatorėt nė Kosovė”


Misioni

“Rregullimi i shėrbimeve tė ujit nė mėnyrė efektive dhe transparente nė pajtim me praktikat e mira Evropiane tė cilat sigurojnė qė ofruesit e shėrbimeve tė ujit tė japin shėrbime kualitative, tė qėndrueshme dhe me ēmime tė pėrballueshme nė tėrė Kosovėn, duke pasur parasysh ruajtjen e mjedisit dhe mbrojtjen e shėndetit Publik”

 

Synimet Strategjike

(a) Zhvillimi dhe implementimi i kornizės rregullatore e cila siguron ofrimin e shėrbimeve cilėsore me kosto tė arėsyeshme pėr konsumatorėt e shėrbimeve tė ujit;

(b) Mbrojtja e interesave afatshkurta dhe afatgjata tė konsumatorėve duke siguruar se ofruesit e shėrbimeve ujit nuk keqpėrdorin pozitat e tyre tė monopolit dhe rrjedhimisht ofrojnė shėrbimet efiēente nė pajtim me standardet e pėrcaktuara tė shėrbimit;

(c) Pėrcaktimi i tarifave tė shėrbimit duke u bazuar nė parimin e mbulimit tė kostove tė Ofruesve tė Shėrbimit duke pasur parasysh me kėtė rast pėrballueshmėrinė e tyre pėr konsumatorėt.

(d) Stimulimi i konkurrencės nė shėrbimet e ujit pėrmes krahasimit tė performancės sė Ofruesve tė Shėrbimeve;

(e) Ngritja e transparencės dhe pėrgjegjėsisė nė sektorėt e shėrbimeve tė ujit pėrmes monitorimit tė performancės dhe raportimit publik pėr performancėn e tyre