Kodi i Punės

Kodi i Punės i ARRU-sė pėrcakton parimet kryesore pėr pėrmbushjen e detyrave ligjore tė ARRU-sė si rregullator ekonomik i sektorit tė shėrbimeve tė ujit dhe mbeturinave (tė ngurta) nė Kosovė. I njėjti bazohet nė Praktikėn e mirė Kosovare dhe Ndėrkombėtare.

Ky kod pėrcakton qasjen e pėrgjithshme qė zbatohet nga ARRU dhe ofron njė kornizė tė parimeve tė pėrgjithshme e cila do tė zbatohet nga ARRU nė kryerjen e funksioneve tė tij. Kjo ėshtė me rėndėsi jo vetėm pėr ARRU por gjithashtu edhe pėr: a) Ofruesit e Shėrbimeve tė Ujit dhe Kanalizimit nė kuptimin e sigurisė rregullatore, b) konsumatorėt tė cilit llogarisin tek ARRU nė mbrojtjen e interesave tė tyre, c) pėr palėt tjera tė sektorit tė ujit dhe kanalizimit pėr evitimin e keqkuptimeve dhe promovimin e harmonisė nė sektor dhe d) palėve tjera mė gjėrė pėrfshirė Qeverinė dhe donatorėt ndėrkombėtar.


       
Kodi i Punės