Aktivitetet

 

Pjesėmarrja nė Konferencėn dhe ekspozitėn e pėrbashkėt Ballkanike- Uji dhe Energjia
Tiranė, Shqipėri, 5 - 7 nėntor 2014


Nė organizim dhe me ftesė tė Shoqatės sė Ujėsjellės Kanalizimeve tė Shqipėrisė SHUKALB dhe Shoqatės sė Ujėsjellės Kanalizimeve tė Kosovės SHUKOS, nga data 5 gjer me 7 Nėntor 2014, njė delegacion nga ZRRUK nė pėrbėrje tė: z. Kero Bardhaj-Zv. Drejtor, z. Sami Hasani-Kryesues i Departamentit tė Tarifave, znj. Mejreme Cėrnobregu-Kryesuese e Departamentit tė Ligjit, dhe znj. Zoge Spahiu-Inspektore, kanė marr pjesė nė Konferencėn Regjionale dhe Ekspozitėn e Pėrbashkėt Ballkanike, nė tė cilėn temė boshte ka qenė Uji dhe Energjia, dy nga komponentėt kryesore jetik pėr ēdo shoqėri.

Nė Konferencė janė trajtuar edhe tema tė tjera tė pėrbashkėta dhe tė veēanta nė dy sesione paralele plenare, nga tė cilat po veēojmė disa nga to, si; (i) Qeverisja, Menaxhimi dhe Zhvillimi i Shoqėrive tė UK, (ii) Menaxhimi Financiarė i Shoqėrive tė UK, (iii) Rritja e Kapaciteteve tė Burimeve Njerėzore nė Shoqėrinė UK, (iv) Reforma e Sektorit tė Ujit nė njė Mjedis tė rij Politik, (v) Trajtimi i Ujėrave tė Ndotura, (vi) Menaxhimi i Infrastrukturės sė Furnizimit me Ujė dhe Kanalizim, (vii) Menaxhimi i Burimeve Ujore etj.

Nė sesionin pėr Kuadrin Rregullator pėr Funksionimin e shoqėrive tė UK, pjesėmarrėse nė Panelin drejtues ka qenė edhe zonja Cėrnobregu, me ē’rast ka pas edhe prezantimin e saj me temėn ‘Licencimi i ofruesve tė shėrbimit tė ujit dhe tė kanalizimit nė Kosovė’.

Nga takimet individuale duhet theksuar takimet me pėrfaqėsuesit e ERRU-sė sė Shqipėrisė, projektit DANUBIS, pastaj takimet me pėrfaqėsuesit e shoqėrive tė ujėsjellės kanalizimeve tė Shqipėrisė dhe Kosovės etj.

Si konkludim duhet theksuar faktin se pjesėmarrja nė kėtė takim dhe takime tė kėtilla janė tė dobishme pėr ZRRUK, ku mund tė merren pėrvoja tė mira tė eksperiencės sė vendeve tjera nė sektorin publik tė shėrbimeve tė ujit, krijohet vizioni pėr tė ardhmen e kėtij sektori, vazhdohet me ruajtjen dhe kultivimin e kontakteve tė krijuara me pėrfaqėsuesit e ndryshėm tė sektorit tė ujit dhe krijohen pa mėdyshje edhe pėrvoja tė tjera tė mira me pjesėmarrės tė rij tė regjionit dhe mė gjerė.