Aktivitetet

 

Pjesėmarrja e zyrtarėve tė ZRRUK nė punėtorinė dhe seminarin e mbajtur nė Firence, Itali, 25-29 nėntor 2013

Me ftesė tė Shoqatės Ndėrkombėtare tė Ujit pėr Zonėn e Lumit Danub zyra nė Vjenė tė Austrisė (IAWD Danube Water Program) dhe Shkollės Rregullatore tė Firences nė Itali (Florence School of Regulation), zyrtarėt nga ZRRUK, Z. Qamil Musa, Kryesues i Departamentit tė Performancės, dhe Z. Sami Hasani, Kryesues i Departamentit tė Tarifave dhe Financave Rregullatore, kanė marrė pjesė nė Punėtorin dhe Seminarin e organizuar nga kėto dy institucione tė mirėnjohura.

Pjesėmarrės tė takimit tė parė mbajtur nga 25-27 nėntor 2013 kanė qenė pėrfaqėsues tė Rregullatorėve tė shėrbimeve publike tė ujėsjellėsit dhe kanalizimeve nga vendet e regjionit tė rrjedhjes sė Danubit, sikurse janė;Ukraina, Romania, Shqipėria, Kroacia, Bulgaria dhe Kosova.

Janė diskutuar temat tė cilat lidhen me ‘Praktikat e mira tė Rregullimit tė Sektorit tė shėrbimeve ujit nė vendet e regjionit tė rrjedhjes sė Lumit Danubit’ dhe tė tjerė sikurse ishin edhe pėrfaqėsuesit e shteteve tė ;Francės, Italisė, Austrisė, Spanjės, Portugalisė. Nė vazhdėn e kėtij takim, me 28 dhe 29 nėntor 2013, pėrfaqėsuesit tanė kanė marrė pjesė edhe nė seminarin dy (2) ditorė organizuar nga Shkolla Rregullatore e Firences/Itali, me temėn: ‘Rregullimi i sektorit tė Ujit nė Evropė’, nė tė cilin, janė paraqitur aspektet aktuale rregullatore dhe perspektiva e rregullimit tė sektorit publik tė shėrbimeve tė ujit, duke marr parasysh rrethanat aktuale tė tyre.

Gjatė kėtij takim zyrtarėt e ZRRUK-ut, kanė pasur diskutime bilaterale me pėrfaqėsuesit e Rregullatorėve tė tjerė prezent nė ketė takim, sidomos me interes ka qenė takimi me zyrtarė nga Organizata OECD ku ZRRUK ėshtė tani e anėtarėsuar dhe ēėshtjet tjera tė bashkėpunimit me ketė organizatė tė Kombeve tė Bashkuara.