Aktivitetet

 

Vizita Zyrtare nė Entin Rregullator tė Ujit, nė Tiranė/Shqipėri, nga data 19 - 21 Dhjetor 2013


Me kėrkesė tė Komisioni Parlamentarė pėr Bujqėsi, Pylltari, Mjedis dhe Planifikim Hapėsinor tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Drejtori i ZRRUK z. Raif Preteni dhe z. Sami Hasani, Kryesues i DTF kanė qėndruar pėr vizitė zyrtare nė Entin Rregullatorė tė Ujit (ERRU) nė Shqipėrisė.


Pjesėmarrės tė grupit punues, tė udhėhequr nga Kryetari i Komisionit nė fjalė, Z. Nait Hasani, pas takimit tė mbajtur nė ERRU, ku janė diskutuar pėrvojat dhe sfidat e rregullimit publik tė shėrbimeve tė ujit nė Shqipėri, si dhe pas shkėmbimit tė opinioneve, kanė vazhduar punėn nė finalizimin e Draftimit te Ligjit mbi Veprimtaritė e Ofruesve tė Shėrbimeve Publike tė Ujėsjellėsit, Ujėrave tė Ndotura dhe tė Furnizimit tė Ujit me Shumicė, si rrjedhojė e dalė nga de-rregullimi i shėrbimeve publike tė mbeturinave tė ngurta komunale nga ZRRUK gjatė vitit 2012.