Aktivitetet

 

Pjesėmarrja nė takimin e njėmbėdhjetė tė WAREG nė Sofje tė Bullgarisė 15-16 mars 2017

Me datė 15-16 mars 2017, WAREG (European Water Regulators – Rregullatorėt Evropian tė Ujit) ka mbajtur takimin e njėmbėdhjetė tė asamblesė sė pėrgjithshme nė tė cilėn morėn pjesė 43 profesionistė tė ēėshtjeve rregullative prej 21 shteteve.

Nė kėtė takim, nė statusin e vėzhguesit, nga sekretariati i kėsaj organizate ėshtė ftuar edhe ARRU.
Pjesėmarrės nga ARRU ishin: Z. Raif Preteni, Drejtor; Znj. Zoge Spahiu, Inspektore, si dhe Z. Vehbi Duraku, Analist pėr Asete dhe Investime Kapitale.

Delegatėt e kėsaj shoqate diskutuan pėr Planin e Punės tė vitit 2017, si dhe pėr Task Forcėn e Treguesve kyē tė performancės, Task Forcėn e Investimeve dhe Task Forcėn e Rregullatorit, tė cilėt dorėzuan raport pėr aktivitetet e tyre respektive.
Theks tė veēantė gjatė kėtij takimi pati lidhur me kontaktet tė cilat kryesia e WAREG i ka filluar me pėrfaqėsuesit e Komisionit Evropian, dhe kėrkesat e Komisionit Evropian lidhur me tė dhėnat tė cilat mund tė sigurohet nga Rregullatorėt.
ARRU si vėzhguese e WAREG gjatė kėtij takimi shprehu interesimin qė tė bėhet anėtare e plotė e WAREG. Gjatė kėsaj vizite, delegacioni nga ARRU ka arritur tė organizojė takime me presidentin e WAREG, anėtarėt e asamblesė, me sekretariatin e kėsaj organizate, si dhe ka pranuar instruksionet dhe procedurat qė duhet ndjekur pėr t’u bėrė anėtarė e plotė e kėsaj organizate.