Aktivitetet

 

Pjesėmarrje e Drejtorit tė ZRRUK nė Sofje tė Bullgarisė- 11-14 dhjetor 2013


Nga data 11 deri me 14 Dhjetor 2013, delegacioni i ZRRUK, Z. Raif Preteni – Drejtor i ZRRUK, Z. Hysni Feka – Analist (Departamenti i tarifave dhe Financave), si dhe Znj. Zoge Spahiu – Inspektore (Departamenti pėr Ligj dhe Licenca), kanė qenė pėr vizitė zyrtare nė qytetin e Sofjes nė Bullgari.

Qėllimi i kėsaj vizite ka qenė inicimi i kontakteve dhe bashkėpunimit me Institucionet e kyēura nė sektorin e ujit nė Republikėn e Bullgarisė, me qėllim tė shkėmbimit tė njohurive dhe pėrvojave tė ndėrsjella. Vizita ka mundėsuar njohje tė pėrgjithshme me sektorin e ujit nė Bullgari dhe me mėnyrėn e rregullimit, funksionimit, monitorimit dhe kontrollimit tė shėrbyesve tė ujit nė veēanti
Janė marė informacione dhe shpjegime lidhur me llogaritjen dhe mėnyrat e faturimit pėr rastet kur ujėrat e ndotur trajtohen pėrmes impianteve pėr trajtimin e ujėrave tė zeza, reformat nė sektorin e ujit nė Bullgari si dhe kyējen e kompanive private nė fushėn e ofrimit tė shėrbimeve tė ujit
Gjatė kėsaj vizite janė zhvilluar takime me pothuajse tė gjitha institucionet e pėrfshira nė kėtė sektor, siē janė:

Ministria e Zhvillimit Rajonal, Takimi ėshtė mbajtur me zv. Ministrin Dobromir Simidchiev
SEWRC – Rregullatori Shtetėror pėr Energji dhe Ujė, Takimi ėshtė mbajtur me Udhėheqėsin e sektorit tė ujit pranė Rregullatorit Shtetėror pėr Energji dhe Ujė
Shoqata e Ujėrave tė Bullgarisė, Takimi ėshtė mbajtur me presidentin e kėsaj Shoqate z. Ivan Ivanov
Vizitė nė terren tė Impiantit pėr trajtimin e ujėrave tė zeza (ndėr mė tė avancuarat nė regjion)