Punėtoria e datės 11 mars 2014

 

Takim me pėrfaqėsuesit e KRU-ve pėr procesin rregullatorė tė tarifave

Me ftesė tė Departamentit pėr Financa dhe Tarifa Rregullatore - ZRRUK, me 11.03.2014 ėshtė mbajt takim konsultativ me pėrfaqėsuesit e tė gjitha KRU-ve tė vendit, tė NH “Ibėr-Lepenc” Prishtinė, si dhe pėrfaqėsuesit tė NJPMNP tė MZHE-sė.

Gjatė takimit u diskutuan pėrvojat e kaluara tė procesit rregullatorė tė tarifave gjatė vitit 2012 dhe 2013, pritjet pėr vitin 2014, ecuritė e punėve pėr fillim tė furnizimit tė ujit nga Liqeni i Ujmanit nė atė tė Badovcit, opinionet e KRU-ve pėr ndryshim eventual tė politikave dhe metodologjisė sė tarifave gjatė procesit tė ardhshėm tariforė, inicimi i procesit rregullatorė tė tarifave tri vjeēare 2015-2017, aprovimi Kalendarit tė veprimeve pėr procesin e ardhshėm rregullatorė tė tarifave si dhe diskutime tė tjera me interes pėr pjesėmarrėsit nė takim.

Pjesėmarrėsit u dakorduan tė punojnė ngushtė dhe nė vazhdimėsi tė ngrisin nivelin e aspekteve rregullative tė tarifave dhe me kėtė edhe nivelin e shėrbimeve tė ujit nė vend, duke i marr nė konsiderate pėr shqyrtim edhe opinionet e Komisionit Kėshillues tė Konsumatorėve dhe palėt tjera tė interesit.