Aktivitetet

 

Pjesėmarrje e Drejtorit tė ZRRUK nė Samitin Botėror tė Ujit nė Budapest tė Hungarisė-08-11 tetor 2013

Nga 08 gjer me 11 Tetor 2013 Drejtori i ZRRUK z. Raif Preteni, sė bashku z. Sami Hasani, Udhėheqėsin e Departamentit tė Tarifave tė ZRRUK, me ftesė tė Ministrisė sė Jashtme tė Hungarisė, kanė qėndruar nė vizitė zyrtare tė Shoqatės sė Ujėsjellėsve dhe Kanalizimeve tė Budapestit tė Republikės sė Hungarisė, pėr pjesėmarrje nė Samitin e Ujit tė Budapestit (SUB) - Forumi pėr Biznes.

Pjesėmarrja nė Samit ka qenė masive, janė ndjekur aktivitetet rregullatore, ekspozita tė prodhuesve tė pajisjeve dhe teknologjisė, kompanive pėr projektim, ekzekutim dhe mbikėqyrje tė projekteve tė sektorit tė shėrbimeve tė ujit.

Fokusi kryesor ka qenė Forumi i Bizneseve, por paralelisht janė organizuar dhe tri forume tė tjera:

1. Forumi Shkencor,
2. Forumi i Politik-bėrjes, dhe
3. Forumi i tė Rinjve tė Shėrbimeve tė Ujit.


Pėrveē nė sesione plenare pėr sektorin e ujit ėshtė biseduar edhe nė takime tė veēanta, ku janė paraqitė dhe pėrvojat e suksesshme tė shėrbimeve tė ujėsjellėsve dhe kanalizimeve vendore dhe ndėrkombėtare, projekte tė rėndėsisė sė veēantė tė cilat janė nė realizim e sipėr dhe aspektet e caktuara tė arriturave shkencore.

Takimet dhe diskutimet me disa nga pjesėmarrėsit e pėrfaqėsuar nė ketė Samit kanė qenė me interes tė theksuar pėr punėn e Rregullatorit tė Ujit nė Kosovė, me shpresė se do tė vazhdohen kontaktet dhe shkėmbimi i pėrvojave tė mira, me Rregullatorin e Kosovės.

Pėr mė tepėr ju lutem vizitoni linkun: http://www.budapestwatersummit.hu/