Aktivitetet

 

07.06.2017, Takim i pėrbashkėt mes ARRU dhe EWRC

Delegacioni Sot nė zyrėn e ARRU mė me fillim nė ora 10.00, u mbajt takimi i pėrbashkėt me pėrfaqėsuesit e Rregullatorit pėr Energji dhe Ujė (EWRC) tė Bullgarisė, tė cilėt u mirėpritėn nga Drejtori, Zv. Drejtori, si dhe Udhėheqėsit e Departamenteve tė ARRU-sė. Delegacioni i EWRC pėrbėhej nga tre Komisionarė: z. Dimitar Kochkov, z. Valentin Petkov (komisionarė te ujit), z. Remzi Osman, komisionarė ligjor.

Nė takim u diskutuan dy ēėshtje kryesore: Korniza ligjore nė tė dy Rregullatorėt, si dhe reformat nė sektorin e ujit nė tė dyja vendet.

Si pjesė e diskutimeve ishin edhe ēėshtja e tarifave, pėrballueshmėria financiare e rasteve sociale, ēėshtja e ankesave nga ana e Kompanisė dhe konsumatorėve, si dhe ēėshtja e Treguesve kyē tė performancės, mėnyra dhe forma e auditimit tė tė dhėnave etj.

Diskutimet ishin mjaft intensive, dhe tė dyja palėt me pozitivitet u dakorduan dhe treguan gatishmėrinė pėr vazhdimin e bashkėpunimit dhe ndarjen e pėrvojave tė ndėrsjella, dhe pėrkrahėn propozimin e z. Remzi Osman pėr organizimin e njė seminari tė pėrbashkėt profesional, ku do merrnin pjesė edhe akterėt e tjerė nga sektori i ujit tė tė dyja shteteve e pse jo edhe shteteve tjera tė regjionit tė Ballkanit.